Jak aktywnie wypoczywać na wczasach w Darłówku

Leżeć brzuchem do góry i smażyć się w słońcu przez calutki dzionek - jeszcze niedawno właśnie taką bądź zbliżoną formę miały dla większości rodaków wymarzone wakacje nad morzem. Ulega to coraz dalej idącym zmianom - na szczęście dla nas samych (i służby zdrowia). Uprawianie sportu i praca nad formą stają się stałym elementem codzienności, od którego nie bierze się urlopu. A w kurortach klasy Darłówka turyści mają wiele różnych możliwości, by relaksowi nad Bałtykiem nadać aktywną postać.

Na plażach można zaobserwować większą niż jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu liczbę zorganizowanych boisk do siatkówki plażowej, badmintona na piasku czy beach soccera… Generalnie nie trzeba już improwizować z parawanem i innymi sprzętami. A przecież nie można zapominać o wypożyczalniach skuterów wodnych i podobnego sprzętu - w Darłówku takie pojawiają się zazwyczaj przy zachodnich kąpieliskach.

Sporo urozmaicających pluskanie się w wodzie atrakcji mają także nowoczesne kompleksy basenowe. Oczywiście są to inne rzeczy niż przy morzu - ale mogą być niezłą alternatywą, gdyby z jakichś powodów kąpiel w morzu była niemożliwa lub zbyt niebezpieczna. W przypadku słonecznej pogody świetnym wyborem będzie Aquapark Balticlandia, posiadający m.in. tory dla pływaków, bicze wodne, jacuzzi i 3 zjeżdżalnie. Natomiast w Parku Wodnym Jan można liczyć zarówno na bogato wyposażone niecki zewnętrzne, jak i skryte pod dachem. Na miejscu są choćby dzika rzeka, zjeżdżalnie (w tym ponad 100-metrowa),a także sauny, gabinety odnowy biologicznej oraz kręgielnia.

Naturalnie w kwestii szeroko rozumianych sportów wodnych Darłówko ma o wiele więcej do zaoferowania. Sporą popularnością cieszą się kajakowe spływy Wieprzą, która płynie praktycznie przez środek Darłowa. Z kolei miłośnicy bardziej ekstremalnych wrażeń zapewne wybiorą windsurfing, choć prucie morskich fal na desce z żaglem wymaga już pewnej wprawy. Początkujący mogą udać się nad jedno z pobliskich Jezior: Kopań bądź Bukowo pod Dąbkami. Drugie z wymienionych posiada (póki co) lepszą infrastrukturę do tego rodzaju zabaw, działa tam też więcej szkółek windsurfingowych.

Mocne wrażenia, chociaż już z zupełnie innego sortu, można sobie zapewnić wizytując Fort Marian w Malechowie. Działa tutaj Muzeum Pojazdów Historycznych, z wieloma wojskowymi maszynami na czele, a niektórymi (np. czołgiem T-55) można się przejechać. Grupy zorganizowane mogą też wziąć czynny udział w bitwie na poważnie - oczywiście mowa o paintballu. Jest także małpi gaj, gdzie można sprawdzić swoją sprawność. Podobne wyzwanie, tyle że na zdecydowanie większej wysokości, stawia przed chętnymi Park Linowy Nad Bałtykiem. I w przeciwieństwie do quasi-wojskowego placu ćwiczeń, tutaj dzięki specjalnie zaprojektowanym wariantom tras świetnie odnajdą się nawet małe dzieci.

Wypadałoby również wspomnieć o nieco bardziej statecznych, konwencjonalnych formach aktywnego wypoczynku nad morzem. Kto próbował ten wie, iż absolutnie wyjątkowa magia towarzyszy konnym wycieczkom po wybrzeżu. Kto nie próbował, a bardzo by chciał, pod Darłówkiem ma do wyboru kilka ośrodków jeździeckich, m.in. Ranczo Mustafa, Ranczo Nad Morzem czy jarosławiecką Stajnię Horyzont. Piechurów i miłośników nordic-walkingu powinien zainteresować Szlak Pieszy Północny. Jest też kilka tras dla zwolenników pedałowania na dwóch kółkach, np. Duża Pętla Wiatrakowa, Pętla Szlakiem Cystersów czy Szlak Eryka I. Tak więc kolarze-amatorzy mogą spokojnie zapakować swoje rowery i przyjeżdżać do Darłówka.

A na zakończenie - dwie ciekawostki, które trudno byłoby spotkać w innym rejonie wybrzeża. Kto czuje nieodpartą ochotę by pojeździć na nartach nawet w środku lata, nie musi zaraz wyjeżdżać w wysokie Alpy. Wystarczy wpaść do Jarosławca, gdzie z powodzeniem funkcjonuje sztuczny, zadaszony stok narciarski. Żeby być precyzyjniejszym - chodzi o taśmowy symulator. Wprawdzie to nie do końca to samo co jazda po białym puchu w górach, ale na bezrybiu i rak ryba.

Natomiast bardzo mile łechcący szare komórki wysiłek przygotowano dla gości wizytujących Park Edukacji i Rozrywki Leonardia w Krupach. Czeka tutaj niemal setka stanowisk z rozmaitymi grami logicznymi, planszowymi i zręcznościowymi. Różnorodność opcji aktywnego wypoczynku dostępnych na wakacjach w Darłówku jest zatem niespotykanie wielka.

Dodano: 2016-10-14 13:30:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz