Muzeum Bursztynu

Najlepsze miejsce, by doświadczyć jak powstaje i wydobywa się morskie złoto. Zamiast „nudnych” szklanych gablot z eksponatami i tablicami informacyjnymi, na 350 m² powierzchni wystawowej działają tu 3 stałe multimedialne ekspozycje, jak najwierniej odwzorowujące procesy związane z bursztynem:

  1. Bursztynowy las – przenosi odwiedzających około 40 milionów lat w przeszłość, kiedy z prehistorycznych drzew spływała żywica.
  2. Kopalnia – prezentuje sposoby odkrywania i eksploatowania bursztynu na przestrzeni wieków.
  3. Inkluzje – pokazuje rośliny i zwierzęta zamknięte przed milionami lat w bursztynie.

W dyspozycji Muzeum Bursztynu znajduje się ponad 1500 różnych eksponatów. Warto zwrócić szczególną uwagę na niezwykle rzadki niebieski bursztyn dominikański oraz miodowo-brązową bryłę bursztynu bałtyckiego ważącą 2,906 kg – drugą najcięższą pokazywaną w polskich muzeach (po okazie w Gdańskim Muzeum Bursztynu o wadze 3,250 kg).

Poza wystawami stałymi, muzeum otwiera tymczasowe ekspozycje tematycznie powiązane z bursztynem lub okolicą Jarosławca. Głodni wiedzy mogą w placówce sięgnąć do kilkudziesięciu opracowań naukowych i licznych ciekawostek. W muzeum działa również sklepik z pamiątkami i wyrobami z prawdziwego bursztynu.

Muzeum Bursztynu jest w całości prywatną inicjatywą Maksa Kwiatkowskiego. Mieści się w charakterystycznym, specjalnie wybudowanym drewnianym budynku, w zamierzeniu projektanta nawiązującym do dawnych portowych spichlerzy. Pomysł założenia muzeum powstał w 2011 roku. Po trzech latach nastąpiło uroczyste otwarcie.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz