Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej w Krupach

  • Adres Krupy
    76-150 Darłowo
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Gotycki przybytek, wybudowany na przełomie XIV i XV stulecia - pierwszą mszę świętą w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej w Krupach odprawiono prawdopodobnie w 1403 roku.

Tym, co czyni świątynię wyjątkową w skali całej Polski i Niemiec, jest unikalna konstrukcja elementów drewnianych. Nietypowy dla tamtego czasu sposób ułożenia i łączenia belek udało się zachować w konkretnych fragmentach wnętrza - na całej budowie wieży (przykrytej dwuspadowym dachem zwieńczonym iglicą) oraz przy bocznych ścianach jedynej nawy kościoła. Drewniane konstrukcje przetrwały kolejne przebudowy i modernizacje (m.in. w 1583 r. czy przełom XIX i XX w.),dając później oparcie dla kolejnych cegieł w budowli.

Murowane ściany stanęły w połowie XIX stulecia. Świątynia trafiła do rejestru zabytków również z powodu niektórych elementów wyposażenia i wystroju. Bodaj najcenniejsza jest rzeźba Ukrzyżowanie - figury Jezusa, Maryi i Jana pochodzą z początku XVI wieku. W 1585 r. kościelny, niejaki Baltazar Molier, ufundował z własnych środków wykonanie płaskorzeźb na jednym z ołtarzy.

Aktualny ołtarz główny pochodzi z 1679 r. Jest pięknym przykładem barokowej sztuki sakralnej. Podobnie jak ambona z 1665 r., wyrzeźbiona przez Jana Edlewera z Darłowa.

Kościół w Krupach pozostaje filią parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Starym Jarosławiu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja