Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej w Krupach

Gotycki przybytek, wybudowany na przełomie XIV i XV stulecia - pierwszą mszę świętą w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej w Krupach odprawiono prawdopodobnie w 1403 roku.

Tym, co czyni świątynię wyjątkową w skali całej Polski i Niemiec, jest unikalna konstrukcja elementów drewnianych. Nietypowy dla tamtego czasu sposób ułożenia i łączenia belek udało się zachować w konkretnych fragmentach wnętrza - na całej budowie wieży (przykrytej dwuspadowym dachem zwieńczonym iglicą) oraz przy bocznych ścianach jedynej nawy kościoła. Drewniane konstrukcje przetrwały kolejne przebudowy i modernizacje (m.in. w 1583 r. czy przełom XIX i XX w.), dając później oparcie dla kolejnych cegieł w budowli.

Murowane ściany stanęły w połowie XIX stulecia. Świątynia trafiła do rejestru zabytków również z powodu niektórych elementów wyposażenia i wystroju. Bodaj najcenniejsza jest rzeźba Ukrzyżowanie - figury Jezusa, Maryi i Jana pochodzą z początku XVI wieku. W 1585 r. kościelny, niejaki Baltazar Molier, ufundował z własnych środków wykonanie płaskorzeźb na jednym z ołtarzy.

Aktualny ołtarz główny pochodzi z 1679 r. Jest pięknym przykładem barokowej sztuki sakralnej. Podobnie jak ambona z 1665 r., wyrzeźbiona przez Jana Edlewera z Darłowa.

Kościół w Krupach pozostaje filią parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Starym Jarosławiu.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz